Tibet, ahol az érzet vezet
Légzés – figyelem – érzet - légzés – figyelem.Gazdagodás.
Kum = jelenlét a térben, Nye = az energia megújítása.
A Shambala Tibet Központban jártam.
Dinamikus nyugalom – ez a könyv a címe, amely a Kum Nye jóga és filozófia alapjait tartalmazza. Bevallom, ez már elsőre tetszett, mert ez a látszólagos kettősség mindig is jól megfért bennem.
A ’kezdők’ /like me :-P/ 7-re jönnek, mert Endre, az oktató kis rendszerezést és bemutatást tart a jógatípusokról és a Kum Nye jóga lényegéről. Az oktatón kívül 4-en vagyunk, ebből én az egyetlen új, de mindenki nyitott. Az óra előtt kicsit megijedek amikor elmondják, itt a gyakorlati megoszlás testi és lelki rész között 90-10% a test javára ~ azaz nincs a végén 20-30 perces ’elalvós’ meditáció. Csak remélem, hogy nem csak amolyan ’keleti torna’ lesz az egész.
A tapasztalat végül több mint pozitív: hiszen az összes gyakorlat relaxált állapotban történik. Jobban elmélyültem 100 perc lassú, figyelő gyakorlás alatt, mint egy ’60 perc torna + 30 perc alvás kombó’ hatására.
Az óra a tibeti jóga elveire épül – illetve annak egy olyan változatára, amely a ’nyugati ember’ számára is könnyen befogadható. Míg a hagyományos indiai jóga alapja az elengedés: a meditáció közben fellépő gondolatok, érzetek és érzékek elengedése, addig a tibeti jógában nem kell arra törekednünk, hogy ne gondoljunk és ne is érezzünk semmit. Ehelyett a testünkben, agyunkban és lelkünkben megjelenő energiákat átalakítjuk, felhasználjuk. Mivel jelenlétük természetes, nem küzdünk, csak megfigyeljük, és transzformáljuk őket. Az egész órán végigvonult ez a fontos alapelv – például a kicsit nehezebb, vagy hosszabban tartott gyakorlatok során a fájdalmat Új Erővé alakítottuk.
És – ha elsőre nem is mindig tökéletesen, de – működött :)
Az óra legfontosabb eleme a légzés. Hogy folyamatosan lélegezzünk, az nem újdonság /ugye?/. De mi hosszan, elnyújtottan lélegeztünk, volt Om Áh Hum légzés, érző légzés és tisztító légzés is. Ez utóbbihoz vizualizáció is társult – közben kifújtuk a rossz érzéseket, félelmeket, aggodalmakat, fáradtságot.
A gyakorlatok egyszerűek. Legutóbb egy dinamikus flow órán vettem részt, ahol –kezdő jógásként- a napüdvözlet gyakorlása, egyes gyakorlatok és a tempó miatt a testem igencsak igénybe volt véve. Ez az óra is megmozgatott, de másképp: lassabban és mélyebben. És így a mozdulatok, a mély figyelem és légzés hatására többször nagyon kellemes, meditatív állapotba kerültem. Néhány gyakorlatnál úgy éreztem – a végtelenségig tudnám csinálni. Pedig nem vagyok az a végtelen típus..
Az óra végén természetesen feküdtünk is – és figyeltük a hangot, egyesültünk az igazi jelen-léttel, és így tértünk vissza a tudatos állapotba. Utána senki sem sietett nagyon, a teremben, az öltözőben, az utcán jókat beszélgettünk.
Összegzés: ajánlom azoknak, akik egy meditatív, kellemes, lassú és teljes élményt szeretnének szép gyakorlatsorokkal. Megnyugtató, stresszlevezető.
Környezet: a Központ nem egy modern, csilli-villi hely, viszont tele van keleti díszekkel, könyvekkel és eszközökkel.
Eszközök: félhomály, az eszközök kissé szedett-vetettek –illenek e helyhez
Oktató: felkészült, nyugodt, figyelmes
Többiek: szimpatikus emberek, akik régóta visszajárnak
Megközelítés: Attila úton, közel a Moszkvához, parkolók is voltak
Szoltáltatás: a website és a hely is kissé ’összevissza’, az információk bőségesek, a jóga nagyon jó
Fíling: kellemes
Ezt mondták