Hatalmas fesztivál-csarnok, az egyik végén, a Mozgástrend színpadon mozgás-trendek, sőt, mantra-koncert, a másik végén üvöltő-zúgó omm-zenére zajló akrobatikus típusú jóga-bemutatók – középen pedig a testük-lelkük-szellemük legmélyebb zajlásaiban elmerülő jógázók, a Jóga-színpadról fitnesz-mikrofonnal vezénylő oktatók hangjára.
Hogy ez valószínűtlen? Igen, de megtörtént, és fantasztikus volt részt venni benne. Oké, néha kikukucskáltam a csinnadrattába a jógázásból, hogy ez valóban megtörténhet-e (tehát valóban nem történt meg, legalábbis nem pont így, vagy nem pont velem:), de abban biztos vagyok, hogy többszáz leendő jógázó pont most kapott egy erős impulzust afelé, hogy nekiálljon és megkeresse végre a saját iskoláját, mesterét, irányzatát.
(És talán többeknek épp a JógaBlog cikkei fognak segíteni ebben...?:)
Rendben, nem minden jógaiskola tudta épp azt átadni, amiben ő más, mint a többiek.
Volt olyan (érzésem szerint pl. a Himaláyai Jógatradíció), aki sokkal elmélyültebb hangulatra alapoz igazán hatékony jógát.
Volt olyan is, aki elsőre inkább riasztóan magas „követelményekkel” indított (az Atma-féle astanga-óra engem lehet h elsőre elbizonytalanított volna, elérem-e valaha ezt a fizikai felkészültséget).
A Kayakalp bemutatót nem maga „a mester” tartotta, nyilván nyelvi nehézségek miatt, ő csak dirigálta a középkorú hölgyekből álló sleppe, akik nem győztek meg, közéjük fogok állni.
De pl. a Mandalás Gyöngyvér órája (szintén csak kívülről figyelve), hasonlóan kedves is és precíz is volt, mint amit tapasztaltam már tőle, és az Agamás elmélyülés is összejött (szintén élmény-alapon állítom), a tuc-tuc körülmények ellenére.
Ami még nagyon érdekes volt (kicsit lemaradtam róla, így azt is csak lestem), a Purnam-os kontakt-óra, aminek keretében kettesével jógázó párok húzták-vonták-segítették egymást - ezt még ki kell próbálnom, nagy kedvet kaptam hozzá. (Képekért görgess!)
Az eredetihez képest az utolsó néhány napban (héten?) kiegészült a program plusz egy színpaddal, ahol kb. félóránként jógabemutatók kezdődtek, ezek főleg a tapsolós közönség számára összerakott extra-látványos, néhol szinte akrobatikus mutatványok voltak, gyönyörködhetően, sok-sok Mandalás, Bikramos, astangás produkcióval.
A becsatlakozható bemutató-órák és a csodálni-való zenés performanszok mellett kirakodóvásár mindenféle jógaeszközökkel, színes-szagos szórólapokkal, teszt, lufi, könyvek, hírlevél-feliratkozás, kedvezményes bérlet, csipegetni-valók, csecse-becse – mindaz tehát fullosan prezentálva, ami abba az önellentmondásba beleférne, ha lenne olyan, hogy "jóga-cirkusz". Vagyis: a jóga-túlsúlyú nap alapján az aktuális mozgás-trend a jóga!:)
A magam részéről határozottan úgy érzem, hogy tegnap az önellentmondás: feloldódott. A résztvevők megkapták amiért a jöttek, és 2-3 színpadon egyszerre ismerkedhettek _a_ jóga különböző ágazataival. HA a jóga elmélyülős, hosszan kitartós, hónapok alatt beépülős, évek alatt továbbfejlődős, egy életen át változós aspektusát (értsd: lényegét) kivesszük a rendszerből. És miért is akartuk volna mindezt egyetlen napba belesűríteni? Naná, hogy nem akartuk. Csak amennyi belefért, annyi jutott át a csövön. Úgyhogy most kezdődik csak a lényeg.:)
Képriport:
A Millenáris füvén a Csodák Palotája előtt több csoportnyi gyerekjóga is zajlott - a csimoták persze jellemzően pont nem azt csinálták, amit a mesébe csomagolt jóga-néni, de cukik voltak (ráadásul a nagyobbak kábé ráadásul még azt is csinálták, amit a néni..:)
Ha középen jó helyen voltál (mint a pl. Szigeten a Nagyszínpad és a Wanted sátor között félúton) egyszerre két foglalkozáson is részt vehettél.:) Előtérben a Purnam-os kontakt jóga, háttérben a Mandalás Németh Gergő gerincjógája. (Utóbbi a nap szervezésében is oroszlánrészt vállalt: jól tette.)
És kinagyítva az iménti fiatalember: egy igazi férfi. Maximálisan egyetértek vele, és a pólójával: REAL MEN DO YOGA!:)
Mindeközben az "igazi nők" kápráztatják a kis jógaszínpad közönségét: ez egy Bikram-bemutató. De nem az utolsó..
Az Agama bemutatóját figyeli Gauranga Das, az Atma vezetője. Az Agamások egyébként vegyes technikával oldották meg a bemutatót, az egyik oktatójuk, Kata a színpadról vezette az órát, mögötte három tanulójuk elő-jógázott, másik oktatójuk pedig, Éva, a nép közt járt és korrigálta, bátorította, formálgatta őket, a hanyatló nap fényében...
"Mesterek egymás között" című paparazzi-felvételem..:)) Sri Vijay Anand, az indiai mester (KayaKalp Yoga) a Purnam-os Bálint Jánossal és Regősvölgyi Reginával. Hogy mit számolgatnak, azt nem tudom.:) (Háttérben a zavartalan elmélyülés - bámulatos.)
Köszönjük a figyelmet!:) (A nap uccsó Bikram-bemutatója.)
Kommentben meséld te is az élményeidet, ha kedved szottyan!
Ezt mondták